Parafia w Kłoczewie

Świadectwa

Śwaidectwo obrony Krzyża w Miętnem
Obrona krzyży w Miętnem – kilka wspomnień.
Był rok 1984.  Byłem wtedy uczniem IV klasy piecioletniego technikum rolniczego w Zespole Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem. Wszystko zaczęło się jeszcze jesienią 1983 roku, ale kulminacja wydarzeń przypada na I – III 1984. W 1983 roku zdjęto krzyże wiszące na korytarzach i w klasach, po cichu, nikogo nie informując. Nie było wiadomo kto to zrobił, dlaczego i na czyje polecenie. Nieznany był też los zdjętych krzyży. Ponieważ byłem wówczas w samorządzie szkolnym, zanosiłem do dyrekcji , w imieniu młodzieży pismo z pytaniami o to, co się stało. Usłyszeliśmy, że szkoła jest świecka i nie ma w niej miejsca na jakiekolwiek symbole religijne. To wywołało u wszystkich uczniów oburzenie. Dalej wydarzenia potoczyły się szybko – dyrekcja i władze wojewódzkie nie chciały ustąpić, a my nie mogąc zawiesić krzyży na ścianach, nosiliśmy je na piersiach. Po wielu apelach, kilkugodzinnych strajkach, doszło do strajku okupacyjnego 7 marca 1984 roku. Wieczorem dyrektor odczytał nam zarządzenie o rozwiązaniu szkoły i zwolnieniu wszystkich uczniów bez prawa podjęcia dalszej nauki w innych szkołach. W tych trudnych chwilach wspierał nas Kościół, rodzice i skrycie część nauczycieli. Mimo wszystko nie załamaliśmy się i chociaż nie wróciliśmy już do Miętnego, to wydarzenia obrony Krzyża  na zawsze wyryły się w naszych sercach.
                                                                                                   Adam Kania

PARAFIA RZYMSKO KATOLICKA, p.w. św. Jana Chrzciciela, ul. Długa 64, 08-550 Kłoczew, woj. Lubelskie